BIO ARTYSTY
Andrzej Maląg
Wybitny specjalista z zakresu konstrukcji laserów półprzewodnikowych, ale także artysta malarz i grafik, który wykorzystuje falową naturę światła do tworzenia kompozycji plastycznych tzw. grafik interferencyjnych.
Światło jest tu bezpośrednim medium do tworzenia kompozycji graficznych. Wykorzystany jest falowy aspekt natury światła. Koherentna (spójna) wiązka światła przechodząca przez zaprojektowane wcześniej obiekty (otwory lub maski) ugina się na ich krawędziach (dyfrakcja), a ugięte fragmenty wiązki interferują tworząc obrazy interferencyjne na ekranie, np. na powierzchni matrycy CCD. Tak zarejestrowane obrazy interferencyjne są bazą dla dalszej obróbki numerycznej. Inspiracją dla kompozycji są niekiedy lektury dotyczące optyki, mechaniki kwantowej, kosmologii, ale są też kompozycje popełnione ‘bez inspiracji’.
Dr hab. inż. Andrzej Maląg ukończył studia w 1974 roku na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. W kolejnych latach uzyskał stopień doktora (1983) i habilitację (2004) w Instytucie Technologii Elektronowej (ITE) w Warszawie w dziedzinie optoelektroniki półprzewodnikowej.
Zainteresowania zawodowe w zakresie projektowania, konstrukcji i technologii laserów półprzewodnikowych realizował w ITE, a następnie jako pracownik naukowy, potem kierownik Zakładu Optoelektroniki w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji i patentów w wydawnictwach krajowych i międzynarodowych.
Działalność naukową zakończył w 2019 roku.
Dlaczego Sztuki Plastyczne?
Do lat 90-tych Szczecin był dużym, sprawnie działającym portem morskim i ośrodkiem przemysłu stoczniowego. Wychowałem się w tym Mieście.
Otrzymane skądś (?) zainteresowania malarstwem i architekturą stały się trochę poboczne po rozpoczęciu nauki w Technikum, jako że było ono Mechaniczno-Energetyczne, z nowo otwartą specjalnością RTV.
Jednak atmosfera miasta-portu, stoczni, bliskość i egzotyka morza utrzymywała i kierowała te zainteresowania na marynistykę i architekturę okrętów. W Pałacu Młodzieży (potem Młodzieżowym Domu Kultury) w Szczecinie w Pracowni Plastyki można było je nadal rozwijać, a przy okazji nabawić się zamiłowania do historii i fascynacji kulturą starożytną.
Jedną z cech mikroklimatu Pomorza Zachodniego są (były) częste deszcze w lecie. Chodząc po deszczu w nocy i przyglądając się przez okulary światłom ulicznym prześwietlającym liście drzew można natychmiast zauważyć charakterystyczne struktury prążkowe inicjowane przez krople deszczu na szkłach. Te bardzo różnorodne figury interferencyjne powstają, pomimo bliskiej zera długości koherencji światła lamp ulicznych, ponieważ różnica dróg optycznych także jest bliska zera.
Wtedy, łażąc po deszczu tak tego nie rozumiałem, ale efekt wizualny pozostał w pamięci na długo. A także myśl, że trzeba by to kiedyś rozwinąć tylko jak?
Wyjaśniło mi się to 'przy okazji’ – w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie, gdzie do charakteryzacji konstruowanych przez nasz zespół badawczy diod laserowych stosowaliśmy m.in. metody optyczne. Dla uzyskania efektów interferencyjnych, zamiast kropel deszczu na okularach zastosowałem maski o rozmiarach subilimetrowych. Przechodząca przez nie wiązka laserowa ugina się częściowo na krawędziach (dyfrakcja), a ugięte wiązki składowe nakładając się tworzą na ekranie (jak np. matryca CCD) obrazy interferencyjne, zależne od kilu parametrów, szczególnie od zaprojektowanego kształtu i rozmiaru maski. Zarejestrowane obrazy interferencyjne są bazą wyjściową dla dalszej 'obróbki’ graficznej. Tak wymyśliłem sobie 'foto-grafikę interferencyjną’.
Co do malarstwa – w czasach studiów na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej (z architektury pozostał tylko kontakt z Kołem Studentów Architektury PG, gdzie poznałem Koleżankę Małżonkę) i w okresie pracy zawodowej zajmowałem się nim mniej niż bym chciał – tematyka marynistyczna była i jest mi bliska, choć z biegiem lat nałożyły się na nią inne zainteresowania: próby ilustracji zjawisk fizycznych, np. falowych, wpływ literatury (s-f i fantasy), fascynacja kulturami śródziemnomorskimi…
Teraz mam na to nieco więcej czasu.
Od czasów Impresjonistów panuje opinia, że w malarstwie nie jest ważne, 'co’, ale 'jak’. Zasada ta sprawdza się, ale nie wyłącznie – zwiększona zawartość elementu 'co’ zachęca do bardziej niż powierzchownego spojrzenia. Do uruchomienia jakichś asocjacji pozamalarskich (?).
Natomiast ważność elementu 'jak’ pozostaje poza dyskusją.
Zainteresowania malarstwem – począwszy od Pracowni Plastyki Pałacu Młodzieży w Szczecinie, następnie w formie twórczości amatorskiej, m. in.:
– Udział w wystawie XX-lecia Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych – Warszawa hall Politechniki Warszawskiej 1978 rok;
– Prace w zbiorach galerii wydawnictwa „Fantastyka”, uczestnictwo w wystawach festiwali „Polcon” i „Dni Fantastyki” w latach 1984 – 1989;
– Prace w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą – za pośrednictwem Galerii „Arka” w Warszawie i Galerii „Desa” w Szczecinie w latach 1985 – 1995;
– Współwłaściciel firmy „MAAG” s.c. 1994 – 2011. Projekty kompozycji posadzek ceramicznych, kolorystyki sal widowiskowych;
– Modena Włochy – I nagroda w konkursie AWARD designing for everlasting beauty ARIOSTERIA MARMI
– 2000 r. za kompozycje posadzek z płytek ceramicznych w holach Fabryki Kabli Ożarów;
– Sanocki Dom Kultury – wystawa prac podczas otwarcia SDK po przebudowie wg projektu pracowni MAAG – 2000 rok.
Od 2019 roku uaktywnienie wcześniejszych zainteresowań w dziedzinie twórczości plastycznej, w powiązaniu z doświadczeniami w zakresie technik optycznych:
– Współpraca z Galerią ToTuArt w Warszawie, dotycząca także malarstwa olejnego.
– Wystawa autorska foto-grafiki interferencyjnej i malarstwa w Domu Kultury „Miś” – luty 2022;
– Nagroda Specjalna Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Międzynarodowym Konkursie Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO – maj 2022.
– Wystawa indywidualna malarstwa i grafiki podczas Festiwalu „Gwiazdy Jazzu w Sanockim Domu Kultury 2022”. Sanocki Dom Kultury – lipiec 2022 r.
Galeria obrazów akustycznych Artysty
Zaproś sztukędo siebie i delektuj się ciszą.
Wypełnij swoje wnętrze niezwykłymi obrazami
o doskonałych właściwościach akustycznych i usłysz różnicę!
Aco-ustic Painting
Aco-ustic Painting
W przeciwieństwie do klasycznych obrazów dekoracyjnych, obraz akustyczny to dzieło sztuki naniesione na materiał o potwierdzonych właściwościach dźwiękochłonnych. Dzięki temu połączeniu uzyskujemy duży potencjał aranżacyjny, a co ważniejsze redukujemy ilość pogłosu, który jest częstym zjawiskiem w minimalistycznych wnętrzach. W ten sposób uzyskujemy przytulną atmosferę, spójną wizualnie z pozostałymi dodatkami. Wybierz zatem obraz akustyczny z naszej starannie wyselekcjonowanej kolekcji lub zamów obraz z własnym nadrukiem.